Bir önceki blog yazımda, Evlilik vizelerinde aranılan minimum gelir kuralına bakan mahkemenin nasıl bir karar vereceği konusunda tahminlerime yer vermiştim. Maalesef tahminlerimde haklı çıktım. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı’nı haklı bularak, evlilik vizelerine başvuranların £18,600 sterlinden başlayan gelir ispatında bulunmalarını onayladı. 28 Haziranda mahkemenin verdiği kararın gerekçesi bugün yayınlandı.

£18,600 sterlinlik minimum gelir, çocuklu ailelerde çocuk sayısına bağlı olarak en az £22,400 sterlinden başlıyor. Bir başka ifade ile, iyi geliri olmayanların ailelerini İngiltere’ye getirmeleri neredeyse imkansız. Tabii, Ankara Anlaşması veya diğer Avrupa Birliği vizelerinden biri ile İngiltere’de kalmıyorsanız.

Mahkemenin herkes için çok uzun ve yorucu bir süreç olduğunu biliyorum. Sadece duruşmaya katılan avukatlar açısından değil, aynı zamanda, sayıları binlerle ifade edilen evlilik ve eş vizesi mağdurları açısından çok zor bir süreçti. İnsanlar, eşlerinden aylarca ayrı yaşamaya zorlandılar ve mahkemenin bu kararı binlerce kişi için çok büyük bir yıkım olacaktır.

Davayı kaybeden evlilik vizesi mağdurlarının kararı temyize taşıyacaklarına kesin gözüyle bakıyorum ancak, süreç en az 1-2 yıl daha zaman alacaktır.

Bu arada, mahkeme kararı sonuçlanana kadar vize başvuruları dondurulan binlerce kişi bugünden itibaren vizelerinin red edildiğine dair kararı almaya başlayacaklardır.

Hayal kırıklığına uğrayan binlerce mağdur adına, üzüntülerimi belirtmek istiyorum. Ancak, hukukun mutlaka üstün geleceğine ve eninde sonunda bu yanlış kararların düzeltileceğine inandığımı da eklemek istiyorum.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44