eş vizesiEş vizesinde aranılan 18,600 sterlin minimum gelir kuralının ele alınacağı yüksek mahkeme duruşması bugün başladı. Duruşmanın en az 2 gün sürmesi ve mahkemenin de önümüzdeki 2-3 hafta içinde karar vermesi bekleniyor.

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle, mahkemeyi bizzat takip edemiyorum ancak asistanım, bazı vize mağdurlarının mahkeme binası önünde Home Office’i protesto ettiğini ve ellerinde pankartlarla mahkemeyi desteklediklerini söyledi.

Bir ülkenin kendi vatandaşlarına karşı ayrımcılık yaptığı durumlara nadiren rastlanır. İngiltere, gerçek olmayan evlilikler yapılarak, eş vizelerinde sahtekarlık yapıldığını öne sürerek, 2 yıl önce çok radikal kararlar almıştı. Son 2 yıldır, AB ülkesi dışından eşini getirmek isteyen İngiliz vatandaşları en az 18,600 sterlin gelir elde ettiklerini göstermeleri gerekiyor. 

Hükümet, sahte evlilik argümanında haklı olabilir, ama sahtekarlıkları önleyeceğim derken, gerçek evlilikleri görmezden gelmek, sadece insan haklarının açık bir ihlali olmuyor, aynı zamanda vicdanları yaralıyor. İngiltere’de eşler, başka ülkeden birini sevdikleri ve evlendikleri için cezalandırılıyor, çocuklar anneleri veya babaları olmadan büyümek zorunda bırakılıyor.

Mahkeme’nin Home Office’in argümanını geçersiz kabul edip, ilgili yasanın iptali yönünde karar alacağını düşünüyor ve umuyorum.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44