6 Nisan 2016’dan itibaren, İngiltere’de çalışma izni ile kalanların, süresiz oturum izni alabilmeleri için yıllık kazançlarının en az 35 bin sterlin olması gerekecek. TIER 2 yani çalışma izni vizesi ile kalanları ilgilendiren bu değişiklik, ülkede Ankara Anlaşması ile kalanları, evlilik vizesinde olanları ve diğer vize türlerini kapsamıyor.

Bu değişiklikler sonrasında, olan her zaman bin bir zorlukla çalışıp üreten ve vergi veren ancak yeterli kazanamayan göçmenlere olacak. Örneğin hemşireler. Yıllarca gece gündüz TIER 2 vizesi ile hastanelerde çalışan, hastaların hayatını kurtaran, altlarını temizleyen ve insanları sağlıklarına kavuşturan hemşireler, hasta bakıcıları, az maaşla çalışan teknisyenler ve diğer mesleklerden binlerce kişi, yasal limit olan 5 yıl sonunda süresiz oturuım iznine başvuramadıkları gibi, bu insanların en fazla bir yıl daha kalmalarına izin verilecek ve geri dönmeleri istenecek. Gecesini gündüzüne katan bu insanlara, bir teşekkür bile edilmeyecek maalesef.

Bana, son bir kaç gün Türk toplumundan çok sayıda telefon geldi. Özellikle Ankara Anlaşmasında olanlar veya evlilik vizesinde olanlar, telaşla durumlarını sordular.

Ankara Anlaşmasında olanların kesinlikle tedirgin olmalarına gerek yok, zira 1971 den sonra olan yasal değişiklikler onları etkilemiyor. İngiltere, AB’de kaldığı sürece güvende sayılırlar.

Evlilik vizesi ve diğer vizelerde olanlar ise, şimdilik güvendeler. Bu değişiklikler, yukarıda da açıkladığım üzere sadece TIER 2 vizesinde kalanları etkiliyor.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44