İçişleri Bakanlığı, 18 Eylül 2023 Pazartesi gününden itibaren biyometrik oturma izinlerinin (BRP) teslimatında FedEx/TNT yerine Birleşik Krallık Posta İdaresini (Royal Mail) kullanacak. Hizmet, şu ankine benzer bir şekilde devam edecek, ancak bazı önemli farklar bulunmakta:

İmza Gereksinimi Kalkıyor
Göçmenler artık BRP’lerini alırken imza atmaları gerekmeyecek; bunun yerine BRP’leri içeren zarflar posta kutularına bırakılacak. Eğer BRP’nin teslimi mümkün olmazsa, yeniden teslimat düzenlemesi gerekecek veya BRP, Royal Mail’in yerel teslimat ofisinden alınabilecek.

Teslimat Adresinde Değişiklik Yapılamayacak
BRP üretildikten ve Royal Mail tarafından teslimat için alındıktan sonra, teslimat adresinde değişiklik yapılamayacak. Bu anlamda, vize basvurularinda gecerli ve guncel adresin verilmis olması büyük önem taşıyacak.

FedEx/TNT ile yaşadığımız teslimat sorunlarının bu değişiklikle çözüleceğini umuyorum. Daha önce, kuryeler sabahın erken saatlerinde, bazen 06.30’da bile teslimat yapmaya çalışıyor ve bazen de zili bir kere çaldıktan sonra beklemeksizin gidiyorlardı.

Yeni sistemle birlikte, BRP teslimatlarının daha düzenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini bekliyoruz. Birleşik Krallık Porta İdaresinin bu işlevi üstlenmesinde, BRP alıcıları için daha az baş ağrısı ve daha fazla rahatlık sağlamasını ümit ediyorum.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44