Önceki blog yazımda, Birleşik Krallık göçmenlik başvuru ücretlerinde önemli bir artışın olacağını ve bu yönde İçişleri Bakanlığı’nın bütçe raporunu parlamentodan geçirdiğini yazmıştım. Bakanlığın, vize sistemindeki ücret artışını 2024 yılı Nisan ayında uygulamaya geçeceğini de tahmin etmiştim.

Ancak, İçişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, bu artışın çok daha erken bir tarihte, yani bundan sadece 3 hafta sonra, 4 Ekim 2023’te yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Vatandaşlık Başvuruları
Birleşik Krallık Vatandaşlığına başvurmaya hak kazananlar, başvuru esnasında şu anda £1,250 öderken, 4 Ekim’den sonra £1,500 ödemeye başlayacaklar. Bu, ücrette yaklaşık %20 artışa denk geliyor. Vatandaşlık töreni için alınan £80 ek ücrette ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Süresiz Oturma İzni (ILR) Başvuruları
• Şuanki Ücret: £2,404
• Yeni Ücret: £2,885
• Değişiklik: yaklaşık %20

İngiltere Dışından Yapılan Başvurular
Özellikle öğrenci vizesi başvurularında önemli artışlar göze çarpıyor. Ana başvuru sahipleri ve bağımlıları için %35’lik bir artış söz konusu. Öğrenci vizelerinde 4 Ekim’den sonra her başvuran £490 ödeyecek.
Aynı şekilde, 6 aylık turist vizesi ucreti £100’den £115 sterline çıkıyor. 10 yıllık turist vizesi ücreti, dünyanın en pahalı vizesi ünvanına sahip olarak başvurana £963 sterline mal olacak.

İngiltere İçinden Yapılan Başvurular
İngiltere icinden yapılan başvurular da değişikliklere uğrayacak. Bazıları aynı kalırken, onemli bir kısmı %15’e kadar artış görecek.

Eş Vizesi Başvuruları
Britanya vatandaşlarının veya süresiz oturum sahiplerinin eşlerinin yapacağı vize başvuruları da bu artıştan önemli ölçüde etkilenecek. İngiltere dışında yaşayan eşlerin, İngiltere’ye gelebilmesi icin yapacakları vize başvurularında alınan ücret, £1538’den £1846 çıkıyor.

Göçmenler Üzerindeki Etkisi
Yeni ücret yapısı, pandemi sonrası insanların ekonomik toparlanma ile mücadele ederlerken ortaya çıkması, pek çok kişiyi olumsuz etkileyecektir. Birleşik Krallık ekonomisinde önemli bir rol oynayan göçmenlerin ve potansiyel başvuru sahiplerinin en son gelişmelerden haberdar olmaları çok önemlidir. Pandemi sonrası dünyada birçok kişi istikrar ve güvenlik ararken, vatandaşlık ücretindeki artış ve buna vatandaşlık töreni ücretinin de eklenmesi, Birleşik Krallık’ı vatan yapmak isteyenlerin maliyetlerini daha da arttıracaktır.

Zaten zar zor koşullarda yaşayan göçmenlerin, özellikle çocuklu aileleriyle birlikte yaşayanların daha da zorlanacakları çok aşikar.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44