images (1)

Geçtiğimiz cuma,  bazı göçmenlik vizesi kurallarını değiştiren kanun teklifi parlamentoya sunuldu ve parlamento tarafından onaylanıp yasalaştı. Yasaya göre değişiklikler, 1 Ekim 2013 ten itibaren yapılan vize başvurularında geçerli olacak.

Değişiklikler, çok sayıda vize başvurusunu içeriyor, dolayısıyla zaman sıkıntısından dolayı burada tüm değişiklikler yerine, blog yazılarımızı takip edenler için önemli bulduğum değişikliklere yer vereceğim.

Öncelikle, ziyaretçi vizelerinde, eğitim almak isteyenler engellenmeyecek. İngiltere’ye turistik amaçlı gelenler, eğlence, hobi ya da boş zamanı değerlendirme amaçlı kursları alabilecekler. Ancak nedense İngilizce kursu bu kapsam dışında bırakılıyor. İngilizce kursu dışında kalan, boş zamanı değerlendirme, eğlence ya da spor amaçlı toplamda 30 günü aşmayan kurslar alınabilecek. Kanunu hazırlayan ekibin, neden İngilizce kursunu kapsam dışında tuttuğunu ise anlayabilmiş değilim. Eminim mantıklı açıklamaları vardır (!)

TIER 4 öğrenci vizesine başvuranların mülakata davet edilmesine ve vize memurlarının red verebilmesine olanak sağlayan değişiklikler geçtiğimiz aylarda yapılmıştı. 1 Ekim’den itibaren, İngiltere’den yapılan başvurularda da, yani TIER 4 vize uzatım başvurularında da, dosya inceleme memuruna red yetkisi veriliyor. Kısaca, nereden başvurulursa başvurulsun, ister Türkiye’den ilk başvuru; isterse İngiltere’den vize uzatım başvurusu olsun, TIER 4 vizesi, tüm kurallar sağlansa dahi, red edilebilecek.

Aile birleşim vizelerinde Temmuz ayında yayınlanan onlarca sayfa dolusu kural, sadeleştirilip, yeniden yayınlanacak. Bu, hatalı vize kararlarını önemli ölçüde önleyecek çünkü vize memurları bazen kuralları yanlış yorumlayıp hatalı karar veriyor ve vize alması gerekenlere red verebiliyorlardı.

Puanlama tabanlı vize sahipleri, 5 yıl kaldıktan sonra süresiz oturum alırken, onların eş ve çocukları da, İngiltere’de ne kadar kaldıklarına bakılmaksızın süresiz oturum alıyorlardı. 1 Ekim’den sonra, puanlama tabanlı vize sahipleri gibi, eş ve çocukların da 5 yıl süreyle İngiltere’de kalmaları gerekecek. Biraz açmak gerekirse, bugünkü mevcut kurallarda, puanlama tabanlı bir vize sahibi, eş ve çocuğunu vizesinin 2. yılında getirmiş ise, 5. yılını tamamladığında, eş ve çocuklarla birlikle süresiz oturum izni alabiliyordu. 1 Ekim’den sonra, 5. yılını tamamlayan vize sahibine süresiz oturum verilip, eş ve çocuklarına ise vize uzatımı yapılacak ve onların da İngiltere’de 5 yılı tamamlamaları gerekecek.

Yukarıda açıklamaya çalıştığım kural değişiklikleri ve diğer vize türlerinde yapılacak değişiklikler hakkında detaylı bilgi isteyenler için: 1 Ekime kadar bakanlık kuralları Immigration Laws altında bakanlık sitesinde yayınlanacak.

 


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44