davaOlumsuz herşeyde göçmenlerin sorumlu tutulduğu bir ülkede yetkililer, göçmenlere karşı bir şeyler yaptıklarını halka gösterebilmek için, kaybedeceklerini bile bile, göçmenler aleyhine hukuksuz da olsa kararlar alıyorlar ve bu kararları mahkemelere taşımakta tereddüt etmiyorlar. Mahkemeden geri dönen kanunlar ve yönetmeliklerde, yargıyı suçlamaktan da geri durmuyorlar. “Göçmenlere engel olmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz, ancak yargı bize engel oluyor” diyerek, kamuoyunda hem yargı hem de göçmenler aleyhine algı yaratıyorlar.

Aynı yetkililer, beceriksizliklerini her zaman göçmenlere mal etmekteler. Örneğin, puanlama tabanlı vizeyle tüm İngiltere vize sistemini alt üst ettiler. Karmaşadan yararlanan Afrikada, uzak doğuda ne kadar haydut varsa hepsine kapıları açtılar. Londra sokaklarında hırsızlık, yankesicilik arttığında da, suçu yine masum göçmenlere attılar.

Sadece bakanlık koltuğunda oturan politikacılar ve parlak zekaları ile onlara harika fikirler sunan danışmanlar değil, gözü para hırsıyla dönmüş bazı bakanlık avukatları da, gittikçe kötüye giden vize sisteminde üzerlerine düşen rolü fazlasıyla yerine getiriyorlar.

Ne de olsa, bakanlığın milyar sterlinlik bütçelerini bu tür davalarda heba edip, sonra da suçu, masum göçmenlere atmakta çok başarılılar. Her yıl, gereksiz davalara harcanan paranın haddi hesabı yok. Kaybedeceğini bile bile, İngiltere İçişleri Bakanlığı saçma red gerekçelerinde ısrar ederken, gözü bir türlü doymayan bazı Bakanlık Avukatları da, mahkemelerin iptal ettikleri kararları üst mahkemeye taşımakta ısrar ediyor ve açtıkları davalarla, bakanlıktan milyonlarca sterlin kazanç elde ediyorlar. Davalar ne kadar uzarsa, o kadar çok kazanıyorlar. Sonuçta kaybeden her zaman, İngiliz vergi mükellefleri oluyor. Çünkü onların vergileri ile bu davalara bakan avukatların ücretleri ödeniyor. Hem de abartılı şişirilmiş ücretler.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44