shutterstock_3021248831 Aralık 2015 itibarıyla, Administrative Review (idari inceleme) taleplerinden sadece 2 (evet sadece iki) tanesinin olumlu sonuçlandığı açıklandı. İçişleri Bakanlığından, Freedom of Information Request (Bilgi Edinme Özgürlüğü) yasası gereğince, bir baristerin edindiği bu bilgi, vize başvurularında insan haklarının ve demokratik uygulamaların nasıl ayaklar altına alındığını tereddütsüz ortaya koymaktadır.

Sadece iki başvurunun olumlu sonuçlanması, İngiltere İçişleri Bakanlığı vize biriminin ne kadar kusursuz (!) çalıştığını ve verilen kararların ne kadar doğru (!) olduğunu ortaya koymaktadır. Oysa, geçmiş yıllardaki istatistiklere göre, bağımsız mahkemeler karar vermeye devam ediyor olsalardı, yüzlerce vize reddi, mahkemelerde geri dönmüş olacaktı. Binlerce başvuru içinde sadece iki başvurunun olumlu sonuçlanması, insan zekasıyla alay etmektir. Madem ki yapılan başvurular ciddi olarak incelenmeyecek, neden insanların  umutlarıyla alay ediliyor? Neden vizesi red edilip hayatları alt üst edilen bu insanların zamanları boşu boşuna çalınıyor? Neden bu insanların avukat tutarak gereksiz yere masraf etmeleri sağlanıyor?

Bu istatistiki bilgi, bir kez daha Ankara Anlaşmasında kalanların kendi aralarında örgütlenip, bağımsız mahkeme hakkını geri almaları anlamında çok önemlidir. Bir kez daha belirtmek istiyorum ki, bağımsız mahkeme hakkı geri alınmadığı sürece, hiç kimsenin geleceği garanti değildir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44