Hatırlanacağı üzere, Aydoğdu davası olarak bilinen ve 8 Mart 2017’de Ankara Anlaşması vizelerinde kalıcı oturumu kaldıran Yüksek Mahkeme kararı sonrasında İçişleri Bakanlığı kalıcı oturum başvurularını incelemeyi durdurmuş; ancak yasal süre olan 2 ay içinde yönetmelik değişikliğini gerçekleştirememişti.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, 8 Haziran seçimleri öncesinde yaptığı açıklamada yeni yönetmelik için hukuksal destek araştırdıklarını ve soruna bir çözüm bulunacağı sözü vermişti. Mahkeme kararının üzerinden-yasal süre olan 2 ayın çok üstünde- yaklaşık 5 ay süre geçmesine rağmen İçişleri Bakanlığı soruna hala bir çözüm bulamadı ve yeni bir yönetmelik hazırlayamadı. Ancak, Bakanlık 1 Ağustos tarihinden itibaren yeni yönetmelik hazırlanana kadar Ankara Anlaşması’nda kalıcı oturum başvurularını normal olarak incelemeye devam etme kararı alarak sorunu geçici olarak ertelemeyi tercih etmişti.

Geçtiğimiz ağustos ayı başında Garth Coates hukuk firmasına İçişleri Bakanlığı ECAA ekibi yapılan yazılı açıklamada, Ankara Anlaşması’nda kalıcı oturumlarla ilgili Mahkeme kararına uygun olarak yeni bir karar alınıp yönetmelik hazırlanıncaya kadar başvuruların yeniden normal olarak incelenmeye başlandığı belirtilmiş; ancak bu durumun geçici olduğunun altı çizilmişti.

Brexit sonrası Ankara Anlaşması

3 hafta kadar önce, iki ayrı kaynaktan teyit ettiğim son duruma göre, Brexit sonrasında kendine yeni pazarlar arayan İngiltere’nin, Türkiye ile ilişkilerini güçlendirme adına, Ankara Anlaşması’nın yerine yeni bir anlaşma yapmak için girişimde bulunduğunu ve her iki ülke yetkililerinin konu üzerinde çalıştıklarını öğrendim. Bu gelişmenin, Ankara Anlaşması’ndan yararlananlar lehine yeni umutlar doğurabileceğini büyük bir mutlulukla söyleyebilirim.

Adının saklı kalmasını isteyen ancak önemli görevlerde bulunan bu kaynaklar, devam eden çalışmanın Ankara Anlaşması’nın koşullarının yeniden düzenlenebilmesi için yürütüldüğünü söylediler; ancak detay vermekten kaçındılar. Konuşmalarından edindiğim izlenime göre iş insanlarına yönelik koşulları yürürlükteki Ankara Anlaşması gibi kolay olmayan ancak mevcut göçmenlik yasasındaki TIER1 kuralları kadar da zor olmayan ara bir yolun bulunacağını tahmin ediyorum.

Türk hükümetinin, Ankara Anlaşması’ndan yararlananların haklarının korunması için çok yoğun bir çalışma içinde olduğunun da bilgisini burada paylaşmakta yarar buluyorum. Bu anlamda, belki de Mahkeme kararının Brexit sonrası yeni bir anlaşma yapılıncaya kadar askıya alınabileceğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44