YaziUzun zamandır forum sayfalarından ayrı kalmamın nedeni, tahmin edeceğiniz üzere, Brexit süreci ve Türkiye’deki darbe girişimi nedeniyle olağanüstü yoğunlukta artan iş yükümüz. Neredeyse hafta sonları dahil her gün en az 12 saat çalışıyoruz ve müvekkillerimizin dosyalarını sorunsuz tamamlamaya çalışıyoruz.

Tabii bu arada, vize başvurularına red alıp, dava açmak üzere firmamıza gelenlerin yarattığı ek dosya yükü de göz ardı edilmemeli.

Artan iş yükümüzdeki en belirgin nedenlerden biri de, gerek İngiliz konsolosluklarının gerekse de İçişleri Bakanlığı’ndaki memurların, Brexit sürecinde başvuruları zorlaştırma gayretleri içinde olmaları. En önemli red gerekçesi, tahmin edileceği gibi ‘İş Planı yetersizliği’ üzerine yoğunlaşıyor. Bu nedenle, iş planlarının hazırlanmasında dışarıdan uzman ekonomist ve bankacılardan da yararlanmaya başladık. 10 punto karakterlerle, şekil ve şema olmadan en az 20 sayfa tutan iş planını okumak dahi en az yarım gün alıyor, yazılmasının ne kadar süreceğini artık siz tahmin edin. İş planı yazımındaki bu ekstra zaman kaybı, iş yükümüzde çok ciddi yoğunluğa ve dosyaların hazırlanmasında küçük gecikmelere neden oluyor, ancak eskiye göre memurların bahane bulmakta zorlanacakları daha profesyonel dosyalar hazırlanıyor.

Son blog yazımdan bugüne geçen süreçte, aslında Ankara Anlaşması dosyalarında değişen belirgin bir durum yok. İçişleri Bakanlığı’nda görüştüğüm memurlar, 17 Ekim itibarıyla dosyaları yeniden incelemeye aldıklarını belirtselerde, ben tek tük incelenen dosyalar dışında belirgin bir değişiklik göremiyorum. Ancak bazı meslektaşlarım, bir hareketlenmenin olduğunu ifade ediyorlar.

Bakanlık memurlarına göre, şu anda Haziran ayının 3. haftasında yapılmış dosyalar inceleniyor. Acil inceleme talebinde bulunduğum bazı müvekkillerime olumlu dönüşler aldım. Bunlar Ağustos ve Eylül ayında yapılan başvurular idi.

Ankara Anlaşması’na danışman aracılığıyla veya kendi başına başvurup red almış 3 müvekkilimiz için dava süreci kısmen tamamlandı. Bunlardan biri olumlu sonuçlandı, diğer ikisi de olumlu sonuçlanmak üzere. Daha geniş bir zaman bulduğumda, red gerekçeleri ve dava sürecinde yaşananları da sizlerle paylaşacağım.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44