Son 2 haftadır ara verilen dosyaların incelenmesine, 1 Haziran Pazartesi itibarıyla yeniden başlandığını müjdeleyebilirim. Peki, acaba Ankara Anlaşmasında neler oluyor veya ne olacak?

7 Mayıs seçimlerinden sonra işbaşı yapan muhafazakar parti, tek başına iktidara gelmenin verdiği güçle, göçmenlik sorunu üzerine tüm güçleriyle gideceklerinin işaretlerini vermeye başladı. Bir başka ifade ile, Ankara Anlaşmasında mahkeme hakkının kaldırılmasıyla başlanan süreç hızlanarak artacak, yeni yeni kısıtlamalar söz konusu olabilecektir.

Görüştüğüm üst düzey yöneticilere göre, Ankara Anlaşmasında işini gerçekten yapanların ve para kazanıp vergi ödeyenlerin korkmalarına gerek yok. Sonuçta katma değer üretip, vergi ödedikleri için ve hatta bazıları eleman istihdam ettikleri için, ne şimdi ne de ilerde sorun yaşayacakları düşünülmüyor.

Ancak, iş yapıyor gibi görünüp, gerçekte bir işyerinde eleman olarak çalışanların sorun yaşayabilecekleri söyleniyor. İçişleri Bakanlığı, iş yapmayıp işçi olarak çalışanların belirlenmesi için katı bir izleme politikası izleyecektir. Hatta, süresiz oturum izni veya vatandaşlık almış olsalar bile, göçmenlik statüsünü hileyle elde ettikleri ileri sürülerek, vizeleri veya hatta vatandaşlıkları iptal edilebilecek. Buradan, bir kez daha ortalık yerde, övünülecek bir iş yapmış gibi herkese açık açık, gerçekte iş yapmadıklarını ve uydurma evraklarla vizelerini aldıklarını söyleyenlerin hedef tahtasında olabileceklerin belirtmek isterim.

 


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44