İçişleri Bakanlığı’ndan bugün alınan bilgiye göre 27 Kasım 2017 itibarıyla, Ankara Anlaşmasında tüm kalıcı oturum başvurularının incelenmeye alındığı ve uygun olanların kalıcı oturumlarının onaylanmaya başlandığı bildirildi.

Bilindiği üzere, İngiltere İçişleri Bakanlığı, Aydoğdu davası sonrasında kalıcı oturum başvurularını değerlendirmeyi durdurmuş, daha sonra sadece tek başına başvurmuş olanların başvurularını değerlendirmeye almıştı. Ancak ailece kalıcı oturuma başvurmuş olanların başvurularını incelemiyor ve bunun için İçişleri Bakanlığı’ndan yönetmeliğin beklendiği belirtiliyordu.

Bugün alınan bilgiye göre, kalıcı oturum başvurularının tüm başvuranlar için değerlendirmeye alındığını belirtiliyor. Bu durumun, Türkiye Başbakanı’nın ziyareti sonrasına denk gelmesinin tesadüf olmadığı fikrindeyim. Umarım, Bakanlıktan alınan bilgide, UYGUN OLANLARIN başvurularının incelemeye alınacağı ifadesinde UYGUN kelimesi yeni bir kıstasa işaret etmiyordur.

Aylardır endişe içinde bekleyen ailelerin, kısa zamanda kalıcı oturumlarını alarak endişeli bekleyişlerine son vermeleri dileğiyle…

 


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44