Ankara Anlaşması dosyaları Sheffield’daki TMT24 ekibinden alınarak, Home offfice LogoLiverpool’daki  bir başka ekibe, LNC21 ekibine verildi.

İngiliz İçişleri Bakanlığı, uzun zamandır gerek parlamentodan gerekse de ülkedeki insan hakları ve göçmenlik kuruluşlarından gelen eleştiri ve şikayetlerin hedefi olmuştu. Sadece Ankara Anlaşması değil, aynı zamanda öğrenci, çalışma izni, aile birleşimi gibi diğer vizelerdeki başvuru dosyalarının yanıtlanmasında 6 aylık tahammül edilebilir sınırların zorlaması, Bakanlığın dosya inceleme sisteminde acilen yeni kararlar almasına neden oldu.

Lafı çok uzatıp teknik detaylarla sizi yormak istemiyorum, ancak kısaca Ankara Anlaşması dosyaları bundan sonra Liverpool’da Avrupa Birliği aile bireylerinin yaptığı vize başvurularına bakan LNC21 ekibine verilecek. LNC21 ekibi, EAA2, EAA3 gibi AB üyesi bir ülke vatandaşlarının AB üyesi olmayan eş ve çocuklarının yaptığı vize başvurularıyla ilgilenmekteydi. Bu ekip şimdi, halihazırda bakmakta oldukları Avrupa Birliği kanunlarıyla şekillenen vizelerin yanısıra, ECAA1 ve ECAA2 olarak bilinen Ankara Anlaşması İşveren (Self Employed) ve İşçi (Turkish Worker) vizelerine de bakacak.

Şimdiye kadar Ankara Anlaşmasına bakan Sheffield’deki TMT24 ekibi, bundan sonra TIER 4 ve diğer öğrenci vizeleriyle ilgilenecek. Hatta geçtiğimiz Cuma günü konuştuğum, TMT24 ekibinden bir memur (Ankara Anlaşmasında verdiği acımasız kararlarla ünlü memur), artık Ankara Anlaşması dosyalarına bakmadığını, kendisinin ve ekipteki diğer memurların öğrenci vizelerine baktıklarını, karar aşamasına varmış olanlar dahil ellerinde bekleyen bütün Ankara Anlaşması vize dosyalarını paketleyip Liverpool’daki LNC21 ekibine gönderdiklerini söyledi. Bu, aynı zamanda adı saklı acımasız memurun artık Ankara Anlaşması dosyalarında red verme zevkini yaşayamayacağı anlamına geliyor. (Ne yazık ki, benzer zevkleri öğrenci vizelerindeki talihsiz başvuranlar üzerinde yaşaması mümkün.)

Peki kimdir bu LNC21 ekibi? Dosyaya bakan ekibin değişmesi, Ankara Anlaşmasında işleri kolaylaştıracak mı, ya da tam tersi daha da mı zorlaştıracak? Ekip değişmeden önce başvuruda bulunanların durumu ne olacak? Başvurularını yeni yapanlar sonuç için ne kadar bekleyecekler?

Öncelikle LNC21 ekibini tanıyalım.

Liverpool’da, Old Hall Street üzerinde, Capital Building’de çalışıyorlar ve Avrupa Birliği vatandaşlarının, AB vatandaşı olmayan aile bireylerinin yaptıkları vize başvurularıyla ilgileniyorlar. Ekim ayı başından itibaren, Ankara Anlaşması vizeleri de bu ekibe verildi. Ekip, Liverpool’un sosyal yapısına uygun olarak hafta içi her gün 13:00 – 21:00 saatleri arasında çalışıyor. Evet, yanlış okumadınız. Öğlen 1 ve akşam 9 saatleri arası. (Dolayısıyla, akşam geç saatte, Home Office’den telefon alırsanız, bunu arkadaşınızın bir şakası olarak düşünmeyin.)

LNC21 ekibi ile daha önce çok sayıda EEA dosyalarımla ilgili görüşme yapmıştım. Memurlar iyi niyetli olmalarına karşın, son derece ağır çalışıyorlar. Dosyalardaki bekleme süresi 6 ayı zorluyor. Hükümetin baskısından olsa gerek, Avrupa Birliği muktesatından kaynaklanan vizelerde isteksiz davranıyorlar. Çok sayıda hatalı kararlar veriyorlar, kişisel inancıma göre bu hatalı kararları bilerek yapıyorlar. Amaçlarının göçmenleri bıktırıp kendi istekleriyle ülkelerine geri dönmeye zorlamak olduğunu tahmin ediyorum.

Evrak kaybetmede veya dosya içerisindeki evrakları görmezden gelip, gönderilmiş evrakları gönderilmemiş gibi gösterip, eksik evrak bahanesiyle red vermede eski TMT24 ekibini mumla aratacaklarını düşünüyorum.

Önceki dosyalarımdan deneyimime göre, Ankara Anlaşması dosyalarında bekleme sürelerinin 6 ayı aşacağını, özellikle eksik evrak bahane edilerek kasıtlı redlerin verileceğini tahmin etmekteyim. Şimdiden günahlarını almak istemiyorum ama sanırım (umarım yanılıyorumdur) atalarımızın söylediği gibi, gelen gideni aratacak galiba.

İngilizceyi iyi düzeyde bilenler için: Norveç asıllı bir AB vatandaşının kaleme aldığı ve Amerikalı eşinin LNC21 ekibiyle yaşadığı sorunları dile getirdiği mizah dolu deneyimlerini şu blog yazısından takip etmenizi öneriyorum. Yıllar boyunca yaşadığımız sorunların neredeyse tamamını mizahi bir yaklaşımla özetlemiş:

http://www.gizmodo.co.uk/2013/07/home-office-fail/


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44