Home offfice Logoİngiltere’de Ankara Anlaşması dosyalarını inceleyen vize memurlarından kolay vize verenler yenileriyle değiştirilirken, zorluklarıyla tanınan memurlar yerlerinde tutuluyor.

6 ile 8 kişi arasında değişen Ankara Anlaşması vizesi ekibi, yıllar öncesinde kolaylıkla vize veren memurlardan oluşmaktaydı. Aslında, memurların kolay vize vermelerinin sebebi, kendilerinin uyumlu ve iyi niyetli olmalarından öte,  Ankara Anlaşmasının temeli olan 1971 göçmenlik yasasının içeriğini iyi yorumlayamamalarından kaynaklanmaktaydı. Zaman içinde, memurlar nasıl yorum yapabileceklerini öğrendiler. Verilen red kararlarını ve mahkeme hakimlerinin yorumlarını incelediler, neye nasıl red verilebileceğini öğrendiler. 

Bazı memurlar kendilerini geliştirirken, bazıları eskisi gibi önüne gelen her dosyaya vize vermeye devam ettiler.

Bakanlık içinde memurların nasıl çalıştığına, dosyaları nasıl incelediklerine ve hatta karar mektuplarını nasıl yazdıklarına defalarca şahit olmuş biri olarak, sözü edilen memurların verdikleri kararlarda yaptıkları akıl dışı yanlışlıkları ve nedenlerini çok iyi biliyorum. Bilgisayar kılavyesindeki tuşlara tek tek basarak, altı üstü 1 sayfalık karar yazısını 3 saatte yazamayan memurlar var İçişleri Bakanlığı’nda. İnanmayacaksınız ancak, İngilizce’yi iyi konuşamayan yabancı memurların sayısı hiç de azımsanamayacak düzeyde. Bazı memurlarla, çok kötü İngilizce aksanlarından dolayı telefonda iletişim kurmakta zorlanıyoruz.

Vize karar mektuplarında, memurların kendi kendilerini çelişkiye düşürdüğü ifadeler kullanıldıklarına çok defa şahit olmuşumdur. Örneğin, karar mektubunun bir yerinde, başvuranın işine yatırdığı paranın kaynağını tatmin edici bulduğunu yazarken, 2 paragraf sonrasında bu paranın nereden geldiğine ikna olmadığını yazan ve bu tutarsız kararlarla insan hayatlarını karartan memurlar var.

Verdikleri çelişkili kararlardan dolayı, mahkeme hakimlerinden zılgıt yiyen memurlar da az değil. Bir çok mahkemede bizzat hakimlerin memurların red gerekçelerini okurken, alaylı ifadeler kullandıklarına şahit oldum.

Bakanlık, şimdi bu memurları gözden çıkarmış gibi görünüyor. En azından Ankara Anlaşmasına bakan memurların artık eskisi gibi kolaylıkla vize veren memurlar olmadıklarını söyleyebilirim. Kolay vize veren memurlar başka birimlere aktarılırken, zorlukları ile bilinen memurlar yerlerinde tutuluyor. Yerlerinde tutulan memurlar, ekibe yeni katılan memurlara, öğretmenlik yapıp, nerelerden red verilebileceğini göstermekten de geri durmuyorlar tabii.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44