Ankara Anlaşmasında uzun zamandır hukukçuların mücadele
sini verdiği bir başka konuda daha başarı yakalandı. Bilindiği üzere, İngiltere İçişleri Bakanlığı, uzun zamandır Ankara Anlaşmasındaki ana başvurucunun çocuklarında,  ilk başvuru yaş limitini en fazla 18 olarak kabul ediyor ve bu limite göre başvuruları kabul ediyordu.

Ancak, ne 1971 yasasında ne de AB mevzuatında 18 yaş limiti olmadığı için, bakanlığın uygulamasının hiç bir yasal dayanağı yoktu. Bu konuda bir çok mahkeme kararına rağmen, Bakanlık mevzuaatı değiştirmemekte ısrarcı davrandı.

Mahkeme hakkının kaldırılmasından sonra, JUDICIAL REVIEW yoluna gidildiğinde, davaya bakan yüksek mahkeme kararının bağlayıcı olması ve aynı zamanda Bakanlığın tazminat ödemeye mahkum edilmesi sonucunda, nihayet bakanlık geri adım atarak, yaş limitini 18’den 21’e yükseltti.

Bu ne anlama geliyor?

İngiltere’de Ankara Anlaşması ile kalan ana başvurucu, henüz çocuklarını kendine bağlı aile bireyi olarak üzerine almadıysa, çocuklarının 18 yaşını doldurması artık sorun olmayacak. 21 yaşına kadar çocuklarını üzerine alması ve daha sonra bu çocukların ana başvurucu ile birlikte kalıcı oturum ve vatandaşlık edinmesi mümkün olacak.

 


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44