Geçtiğimiz hafta itibarıyla, Ankara Anlaşması vizelerinde, başvuruların bakanlıkça incelenmesinde kayda değer hızlanma gözlendi. Dosyaları inceleyen memurların yaz aylarında yıllık izinlerini kullanmalarından kaynaklanan gecikmeler, yaz tatilinin sona ermesi ile birlikte normal haline döndü.

Ayrıca, memurların hafta sonu da çalışıp fazla mesaiye kalmaları ve normal çalışma saatleri olan 13.00 – 21.oo saatleri dışında 09.00 – 21.00 saatleri (günde vardiyalı 12 saat) çalışma düzenine geçilmesi, geçtiğimiz hafta incelenen dosyalarda adeta rekor kılınmasını sağladı. Cuma günü itibarıyla, memurlar Temmuz 2015 ayının 3. haftasında yapılan başvuruları incelemekteydiler. Bu bir anlamda, yapılan başvuruların ortalama 2 veya 3 ay içinde karara bağlandığına işaret ediyor.

Memurların, Sheffield’daki eski ekibe nazaran çok daha makul ve hızlı kararlar verdiklerini, ancak dosyaları incelerken bazı konularda eski alışkanlıklarını sürdürdüklerini gözlemlemekteyim. Mantık dışı bazı kararlar ve ek evrak isteyip, istemedikleri evraklara dayalı red verme niyetleri çok açık olarak okunabiliyor. Buna rağmen, Liverpool’daki ekipteki memurların büyük çoğunluğunun, iyi niyetle dosya incelediklerini ve fazla zorluk göstermeden karar verdiklerini söylemem yanlış olmaz.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44