man-pulling-hair-out-2İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasının oylanacağı 23 Haziran referandumuna sayılı günler kala Ankara Anlaşması vizelerindeki redlere giderek artan bir oranda rastlanmaya başlandı. Özellikle, Türkiye’den vize başvurusunda bulunanlara, son haftalarda çok ciddi oranda red verilmeye başlandığı gözleniyor. Bunun en son örneği, İstanbul’da vergi rekortmeni bir işkadınının yaptığı başvurunun, insan zekası ile alay eder gibi sudan sebeplerle red edilmesi.

Mevcut firmasında  20’in üstünde eleman istihdam eden bu işkadını, şu anda Türkiye’de 50 milyon TL’lik inşaat ihalelerini yönetiyor. Sayısız gayrimenküllerinin dışında, 500 bin sterlinin üstünde nakit parası ve milyonlarca sterlin değerinde yatırımları var. Gerek sermayesi ve iş tecrübesi ve gerekse çok güçlü dosyası (mükemmel bir iş planı, vergi dairelerinden alınmış ödüller, Türkiye’nin çeşitli belediyelerinden alınmış inşaat ihaleleri gibi) göz önüne alındığında, Ankara Anlaşmasına başvuranlar içinde bundan daha iyi bir işinsanı modeli bulunabileceğini sanmıyorum. Ancak, İstanbul Başkonsolosluğu, bu işkadınına, “İngiltere’deki iş niyetinde ciddi olduğuna ikna olmadıkları” gerekçesiyle red veriyor.

Bu işkadını, dünyanın bir çok ülkesini defalarca gezmiş bir insan. Ankara Anlaşmasına başvurduğunda, elinde halen geçerli olan 10 yıllık Amerika ve 10 yıllık İngiltere turist vizesi varmış. Dünyanın pek çok ülkesini gezmiş ve hali hazırda 10 yıllık İngiltere vizesi sahibi biri, İngiltere’de iş kurmak dışında acaba ne tür nedenleri olabilir? Bu elbetteki açılacak karşı davada (JR)  sorgulanacaktır ancak gerçekten merak ettiğim için vize memuruna sormak istiyorum. Bu işkadını İngiltere’de iş kurma niyetinde ciddi değilse, acaba hangi amaçla bu vizeye başvurmuş olabilir?

Eğer, niyeti İngiltere’ye kapak atmak olsaydı, Ankara Anlaşmasına başvurmasına gerek kalmazdı. Zaten 10 yıllık İngiltere vizesi var, istediği zaman kapağı atabilirdi.

Acaba memur, bu kişinin İngiltere’ye gittiğinde, kaçak işlerde çalışacağını veya devlet yardımlarına başvuracağını düşünmüş olabilir mi?

Eğer, vizeyi red eden memur, kaçak işlerde çalışacağını düşündüyse, emrinde en az 20 kişiyi istihdam eden birinin, garsonluk yapmak üzere İngiltere’ye gideceğinin öne sürülmesi hangi akılla açıklanabilir?

Eğer memur, ciddi servete sahip bu işkadınının İngiltere’de devlet yardımlarından yararlanmak gibi bir niyeti olduğundan şüphelendiyse, bunu hangi mantıklı bir gerekçeyle açıklayabilir?

Bu işkadını, iş planını hazırlarken çok ciddi profesyonel yardım almış olmalı ki, mükemmelin ötesinde detaylar ve analizlere yer verilmiş. Meslek hayatımda hiç görmediğim kadar detaylı olan bu iş planını dünyanın en zor bankasına götürün, 10 dakika içinde milyonlarca dolar ticari kredi alırsınız. Ancak, sözüm ona vize memuru, bu iş planını da yetersiz bulduğunu söylüyor. Ama neyi yetersiz bulduğunu açıklayamıyor.

Kamu görevi yapan memurların, ellerindeki yetkileri kötüye kullanmaları veya kendi kişisel duygularına göre karar vermelerine İngiliz hukuk dilinde “abuse of power”, yetkinin kötüye kullanılması denilir. Buna gerekli yanıt, JR – Judicial Review (Hukuki İnceleme) davası ile verilmelidir.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44