ankara anlasmasiGeçen hafta itibarıyla, Sheffield’deki ECAA ekibi, Ingiltere’den Ekim ayının 2. haftasında yapılan başvuruları incelemekteydi. Bu durumda, şu an için, Ankara Anlaşmasına İngiltere’den başvuranların ortalama bekleme süresi, 4 ay diyebiliriz.

İnceleme yapan memurlar, şu anda en çok şu evraklara dikkat ediyorlar.

1- Bir işyeri açılmış ve Lease agreement yapılmış ise, Title Deed’de, yani tapuda, kiralayan kişinin adının olup olmadığına bakılıyor. Eğer kayıt yoksa, o işyerinin gerçek sahibinin başvuran kişi olmadığı iddiasıyla başvuru red edilebiliyor.

2- Yanında eleman çalıştıranların, EMPLOYER’S LIABILITY INSURANCE yaptırıp yaptırmadıklarına dikkat ediliyor, eğer bu yapılmamışsa, yasalar çiğnendiği için başvuru red edilebilir.

3- Public Liability Insurance yapılıp yapılmadığına dikkat ediliyor.

4- Polis kaydının 7 günlük süre içinde yaptırılıp yaptırılmadığına bakılıyor.

5- Ödenen vergilere ve NI Contribution ödemelerine bakılıyor.

Her zamanki gibi, dosya incelemeleri çok sıkı bir şekilde yapıldığı için, başvuranların dosyalarını dikkatlice hazırlamalarında yarar var. Önceki yıllardaki gibi kolay vize veren memurlar yok artık. Ne yaptığını bilen, hangi dosyalara bakması gerektiğinin bilincinde olan memurlarla karşı karşıya olunduğu unutulmamalı.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44