iStock_000074286781_SMALLGeçtiğimiz Nisan ayı sonu itibarıyla, Ankara Anlaşması vizelerine bakan İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndaki birim 1.5 yıllık aradan sonra yeniden değişti. Mevcut dosyalar Liverpool’daki ekipten alınarak, Sheffield’daki eski ekibe geri gönderildi. Bakanlık, Ankara Anlaşmasındaki başvuruların Mayıs ayı başından itibaren, Sheffield’deki yeni adrese gönderilmelerini istedi.

Liverpool’daki ECAA ekibi, oldukça olumlu kararlar vermeleriyle tanınıyordu. Ancak bazı konularda eleştirilerin de hedefi olmaktaydılar. Sadece kendilerine verilen yönetmeliğe göre karar verdiklerini ve insiyatif kullanmadıklarını defalara gözlemleyen biri olarak, bu eleştirilere rağmen, Liverpool’daki ekibin Ankara Anlaşmasına başvuranları fazla üzecek kararlar vermediklerini söyleyebilirim. Onlara buradan içten ve iyi niyetli çalışmaları için teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.

Ancak aynı şeyleri Sheffield’deki yeni birim için söyleyemiyorum. Sheffield’deki yeni birim, aslında 2 yıl önce dosyalara bakan birimle aynı. 2 yıl önce, dosyalar bu birimden alınıp Liverpool’a gönderildiğinde sevinmediğimi söylemem yanlış olur. Ne olduysa yine eskiye döndük ve eski birimdeki çok sert ve mantıksız kararlarıyla ünlü Sheffiel’daki eski memurlar dosyalara bakmaya başladı.

Mahkeme hakkının kaldırılmasıyla, şimdi Ankara Anlaşması dosyalarında artık şanslı olmak da yetmeyecektir. Mahkeme hakkının olmamasını memurlar çok iyi değerlendirecek ve kararları sorgulanmayacağı için rastgele kararlar vermeye başlayacaktır.

Bu anlamda, bütün Ankara Anlaşması vizesi sahiplerinin bir araya gelerek örgütlenmeleri ve idare mahkemelerinde açacakları davalar ile, mahkeme hakkını yeniden kazanmaları çok büyük önem taşımaktadır.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44