Dünya’nın en cazip oturma izni programını sunan Portekiz, vatandaşlıkta bekleme süresini 6 yıldan 5 yıla düşürdükten sonra, geçen hafta bir adım daha atarak, yabancı yatırımcıların dikkatini daha fazla üzerine çekmeyi başardı.

Portekiz’de gayrimenkule yatırımı teşvik etmek ve yerli halkın konaklama sorununu çözmek isteyen Portekiz hükümeti, çareyi kiralardan alınan vergileri düşürmekte buldu. Alınan kararla önceden %28 olan kira vergisi, en az 2 yıllık kira kontratlarında 2 puan düşürülerek %26’ya çekildi. Kira kontratının 5 yıldan uzun süreli olması durumunda bu vergi oranı %23’e, 10 yıldan uzun süreli kontratlarda ise %14’e düşürüldü. Hükümet, 20 yıldan uzun süreli kira kontratlarında ise vergi oranını tarihin en düşük seviyesine, %10’a çekti.

Portekiz hükümet sözcüsü, alınan bu kararla Portekiz’i yabancı yatırımcılar için daha da cazip bir ülke haline getirmeyi amaçladıklarını belirtirken, esas amacın Portekiz’deki yerli halkın uzun süre kiralama tercihlerinde yaşanan sıkıntıları azaltmak olduğunu belirtti.

Portekiz’de uzun süreli kira gelirleri evin ortalama değerinin %3 ile %5’i arasında değişiyor. Bu gelir, turistlere yapılan kısa süreli kiralamalarda yıllık %10’a kadar çıkıyor. Portekiz’deki ev fiyatlarının her yıl enflasyonun üzerinde artmasının yanısıra Euro cinsinden cazip kira geliri sunması, yatırımcıların Portekiz’de daha fazla gayrimenkul pazarına yatırım yapmalarına neden oluyor.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44