Büyük Britanya sınır kontrolünün nasıl yapılacağını, vize başvurularının neye göre inceleneceği ve redlerin hangi kriterlere göre verileceğini belirleyen Göçmenlik Yasası 9. Bölüme yapılan eklemeler dün akşam saatlerinde Parlamento onayından geçerek bugün yürürlüğe girdi.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemerle Ankara Anlaşmasında olanların ve Brexit öncesinde Ankara Anlaşması’na başvuracak olanların durumları kesinlik kazandı. Hükümet, bu düzenleme ile Ankara Anlaşması’nda olanlara güvence verirken, suç işlemiş olanların durumlarını bu güvenceden muaf tuttu.

Yapılan değişikliklerin en önemli kısmı, henüz Ankara Anlaşması’na başvurmamış olup 31 Ekim 2019 günü İngiltere saati ile gece 23:00’e kadar başvurularını yapmış olanların, vizelerinin incelenip incelenmeyeceği sorusuna yanıt veren E320(1)(b) paragrafı. İngiltere’nin AB’den ayrılık tarihi ve saatinden önce Ankara Anlaşması’na yapılan başvurular, randevu günü Brexit sonrasına kalsa dahi geçerli kabul edilecek.

Değişiklikler sadece NO DEAL yani AB’den anlaşmasız ayrılık olması durumunda geçerli olacak.

Bu değişikliklere göre

  • İngiltere’nin AB’den ayrıldığı saatin hemen öncesine kadar Ankara Anlaşması’na başvurmuş olanların dosyaları, randevu günü Brexit sonrasında olsa dahi incelenecek. Bu, özellikle Türkiye’den son anda Ankara Anlaşması’na başvurup, dosya teslimi için randevu alamayanları oldukça rahatlatan bir durum. Zira, başvurunun Brexit öncesinde yapılması koşuluyla randevu tarihi Brexit sonrasında olabilecek.
  • Hali hazırda Ankara Anlaşması’nda olanların durumu aynen korunacak. Bunlar için bugün uygulanan kurallar ne ise, Brexit sonrasında da aynı kurallar uygulanacak
  • Brexit tarihi öncesi veya sonrasında, vizesi olsun veya olmasın, suç işlemiş olanlar bu güvence kapsamı dışında kalıyor. Bu durum, rehabilitasyon sürecini tamamlamış olanlar için geçerli olmayacak ancak özellikle rehabilitasyon süreci dışında kalanların, yeni suç işlemiş olanların veya ilerde suç işleyecek olanların vizeleri, vize süreci bitmesini beklemeden iptal edilebilecek.

Suç kapsamı içine yere sigara izmariti atmaktan, adam öldürmeye kadar her tür hafif veya ağır suç giriyor. Bunun daha ötesi, bugüne kadar suç işlemiş olanlarda vize sürecinin tamamlanması beklenirken, artık bu süreç beklenmeden mevcut vizeler hemen iptal edilebilecek.

Tekrar etmek istiyorum. Bu düzenlemeler sadece AB’den anlaşmasız ayrılık olması durumunda geçerli olacak. Anlaşmalı ayrılık olması durumunda ise, geçici sürecin tamamlanacağı tarih beklenecek ve o tarihte AB ile yapılacak anlaşmanın içeriğine göre yeni bir yasa hazırlanacak.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44