mahkeme karariBir önceki blog yazımı yayınladıktan sadece dakikalar sonrasında müvekkillerimden çok yoğun email ve yorum aldığım için ekleme ihtiyacı duydum. Önceki blog yazımda da güncellediğim üzere, mahkeme hakkı 6 Nisan 2015 ten sonra başvuranlarda kaldırılmıştır.

Eğer şu anda Home Office’de karar için bekleyen bir başvurunuz varsa, ve başvurunuzu 5 Nisan ve öncesinde yaptıysanız, vizeniz red edilmesi durumunda size mahkeme hakkı verilecektir. Tabii bunun için, vize başvurunuzu vizeniz bitmeden önce yapmış olmanız gerekiyor. Vizeniz bittikten sonra başvurunuzu yapmış iseniz, başvurunuzun 5 Nisan’dan önce yapılıp yapılmadığına bakılmadan mahkeme veya administrative review hakkınız olmayacaktır.

Şu anda Ankara Anlaşmasında bulunuyor iseniz ve henüz vizenizi uzatmak (örneğin 1. yıldan 3 yıllık vizeye) veya süresiz oturum izni için başvurmadıysanız, başvurunuz değerlendirilirken son değiştirilen kurallara göre işlem göreceği için, mahkeme hakkınız olmayacaktır.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44