İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office)’in, ülkede faaliyette bulunan 45 göçmenlik firması hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Suç duyurusunda bulunulan firmalar arasında OISC danışmanlık şirketlerinin yanısıra tanınmış bazı avukatlık firmaları da yer alıyor.

Suç duyurusu gerekçesinde ‘gereksiz yere vize başvurusunda bulunarak veya göçmenlik mahkemelerine mesnetsiz iddialarla giderek göçmenlerin umutlarını sömürmek, gereksiz yere kurumların zamanlarını alarak kamuya maliyet getirmek’ gibi iddialar göze çarpıyor. Bilindiği üzere, çalışmak, yaşamak ve eğitim almak amacıyla dünyanın dört bir tarafından milyonlarca kişi İngiltere’ye gelmek istiyor. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ‘umutsuz vaka‘ olarak nitelendirilebilecek vize yönetmeliklerine uygun olmayan niteliksiz iş gücüne sahip kişilerden oluşuyor.

İçişleri Bakanlığı’nın iddiasına göre, bazı göçmenlik danışmanlığı firmaları, “vize almaya uygun olmayan kişilerden haksız yere para kazanmayı hedefleyip, vizelerinin red edileceğini bile bile başvurularını alıyorlar. Sadece vize başvurusu ile yetinilmiyor, aynı zamanda gereksiz yere mahkemelerin kapısını çalarak hem kamu personelini gereksiz yere meşgul ediyorlar hem de kamuya gereksiz mali yük getiriyorlar.”

Bakanlık iddiasına göre, olumsuz sonuçlanan vize başvuruları ve mahkemelerde bu firmaların payı %60’ın üzerine çıkmış durumda. İngiltere’de kamudan aldığı payın giderek azaldığı içişleri bakanlığında, çalışan memur sayısında kesintiye gidilmesi, vize başvurularında 6 aya yaklaşan bekleme sürecine neden oluyor. Gereksiz vize ve mahkeme başvurularının önlenmesiyle, vize memurlarının zamanlarını gerçekçi başvurularda değerlendirmesi durumunda bu bekleme sürecinin kısalacağı iddia ediliyor.

Bakanlığın şikayeti nedeniyle OISC ve İngiltere Barosunun, adı geçen firmalar hakkında inceleme yapacakları ifade ediliyor.


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44