Yunanistan’da ekonomik kriz sebebiyle dibe vuran konut fiyatları hafiften yükselmeye başladı.Yunanistan’da Merkez Bankası’nın verilerine göre konut pazarındaki hızlanma 2018’in son çeyreğinde iyice kendini gösterdi. Ülkede konut fiyatları 2018’in son çeyreğinde yüzde 2,5 artarken bu artış ekonomin düzelmesine ve dış yatırımlara bağlanıyor. Ülkede konut fiyatlarının önümüzdeki önemlerde artmaya devam etmesi bekleniyor.

Yunanistan Merkez Bankası verilerine göre daire fiyatları dördüncü çeyrekte 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,5 yükseldi.  Konut f üçüncü yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,1 oranında artmasıyla toparlanmanın hız kazandığı görülüyor.

Atina’da yıllık yüzde 4,2 artış

Özellikle Atina’da konut fiyatları yıllık yüzde 4,2 arttı. Bunda online ev paylaşım sitesi Airbnb ve “Altın Vize” gibi programların etkisi büyük. Yunanistan’da 250 bin Euro değerinde ev alan yabancılara 5 yıllık oturum izni veriliyor.  Fiyatlar 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,0 oranında gerilemişti.

Uzmanlar özellikle Atina’da görülen yüzde 4,2 artışın konut sektörünün toparlanmaya başlaması olarak görüyor. Bu durum, artan talebin ve satılmaya hazır konut emlaklarının sayısının düşmesinin bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Uzmanlar toparlanmanın 2019 yılında daha da belirgin hale gelmesini bekliyor.

Yunanistan bütçe açığını kapatmak için son yıllarda sıkı politikalar uygularken emlak vergileri de bundan nasibini alıyor. Ülkede işsizlik oranı yüzde 18,5 seviyelerinde ve ülke bu alanda AB lideri durumunda. Tüm bunlara rağmen ülke ekonomisi 2015’ten sonra toparlanmaya başladı.

Yunanistan’da Altın Vize (Golden Visa) programına ilginin giderek artması üzerine hükümet uzun çalışmalarının ardından vizenin kapsamını genişletmek için düğmeye bastı. Yunan Parlementosu’na sunulan kanun tasarısına göre artık gayrimenkulün yanı sıra ülkede yatırım yapmak isteyenler de bu programdan yararlanabilecek. Buna göre tahvil, hisse senedi ve mevduat yoluyla ülkede yatırım yapmayan isteyenler de Altın Vize’nin cazip şartlarından yararlanabilecek. Tasarının yakın zamanda kabul edilerek uygulamaya  geçmesi bekleniyor.

İlgi hızla artıyor

Yunanistan Altın Vize’den şu ana kadar yaklaşık 2 milyar Euro yatırım alırken 2017’de rekor kırıldı. Vizeden yararlananların sayısı da son üç seneden beri dikkat çekici şekilde artıyor. 2016 sonunda Altın Vize’den faydalananların sayısı 1522 idi. Bu sayı 2017 sonunda 2170’e yükseldi. 2018 yılında da sayı hızla arttı. SadeceOcak-Ağustos arasında 661 kişiye vize verildi ve bu tarih itibariye toplam sayı 3154’e çıktı.

Coates Global Yunanistan’da  hizmetinizde

Yüksek komisyon kaybının önüne geçebilmek için doğrudan inşaat firmaları ile çalışmayı önermesi ve bir hukuk firması olması nedeniyle gerçek değerinde yatırım olanağı arayanların en çok tercih ettiği kurum olan COATES GLOBAL, İngiltere merkezli çok uluslu bir hukuk firması. Yunanistan’da sunduğumuz hizmetlerden yararlanmak için sizi bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz. https://www.vizesizdunya.com/contact


Tamer Ulay

Tamer Ulay, İngiltere ve Avrupa Birliği göçmenlik hukuku uzmanı olarak, Londra merkezli Garth Coates Göçmenlik Hukuku firmasında yönetici dosya uzmanı görevini sürdürmektedir. Bu blog sitesinin yöneticileri ve yazarlarından biri olarak, göçmenlik yasalarında olan değişiklikleri, vizelerde yaşanan sorunları ve İngiliz göçmenlik mahkemelerinin kararlarını bilgisayar ekranlarınıza taşıyor. Sektörde yaklaşık 30 yılı aşkın deneyimiyle sadece İngiltere'ye yönelik göçmenlik başvurularına değil, aynı zamanda başta Portekiz ve Yunanistan olmak üzere, Kıbrıs, İtalya ve İspanya'da gerçekleştirilen altın vize ve yerleşim başvurularına da yanıt vermektedir. Tamer Ulay, aynı zamanda AB ve Karayip Adaları'ndaki oturma izinleri ve çifte vatandaşlık programlarına odaklanan Coates Global firmasının üst düzey yöneticisi ve iş geliştirme direktörüdür. 'Vizesiz Dünya' blog sitesi hakkındaki eleştiri ve yorumlarınızı, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere'ye yönelik göçmenlikle ilgili taleplerinizi Tamer Ulay ile paylaşmaktan çekinmeyin. İletişim: Email: tamerf@garthcoates.com Whatsapp: +44 791 612 05 44